Tilhørende grunn og betongarbeider ifm. renseanlegget er også del av prosjektet.
Største investering på avløpssiden i Norge
I prosjektet Midgardsormen skal det bygges ny avløpstunnel fra Kuba på Grünerløkka til Bekkelaget renseanlegg. Det skal håndteres avløp fra bebyggelsen i Bjørvika og sikre forbedret vannkvalitet i nedre del av Akerselva, indre havnebasseng og i Oslofjorden. Det er Oslo kommune ved Vann- og avløpsetaten som er byggherre.
Gjennom prosjektet leveres tunneller og bergrom for nytt renseanlegg. Prosjektet er en del av Oslo kommunes avløpsprosjekt som går fra Kuba til Bekkelaget renseanlegg. Delprosjekt A utgjør ca 300 mill en samlet investering 1300 MNOK. Det er strenge krav til rystelser, støy og støv. I tillegg skal tunnelene krysse flere av de gamle tunnelene som ligger i ekebergskrenten.
Midgardsormen er den største investeringen på avløpssiden som hittil er gjennomført i Norge.
Fjelltunnelen, når den står klar får en kapasitet på 50 000 kubikkmeter, og vil fungere både som transportvei og fordrøyningsmagasin slik at det kan lagres vann i tunnelen hvis kapasiteten ved renseanlegget er full.
